דף הבית » מי אנחנו

מי אנחנו

מודל ירושה עצמית פותח ע"י עו"ד אלון ברץ, יזם חברתי בעל ניסיון מקצועי והשכלה עשירה בתחומי הנדל"ן והמשפט.

שותף במשרד ברץ ושות' עורכי-דין, המתמחה בדיני מקרקעין, דיני מיסוי מקרקעין, דיני ירושה ועזבון, משפט מסחרי וכלל ההיבטים המשפטיים הקשורים לגיל השלישי.

  • בוגר תואר ראשון במשפטים LL.B בהצטיינות.
  • חבר לשכת עורכי הדין בישראל משנת 2014.
  • בוגר קורס גישור מטעם המוסד הארצי לגישור בלשכת עורכי הדין בישראל.
  • מוסמך לערוך ייפוי כח מתמשך מטעם האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים.
  • בעל רישיון תיווך במקרקעין ממשרד המשפטים.

איך נולד הרעיון לירושה עצמית?

הכל התחיל כאשר לקוחה בת 75 שמתגוררת בתל אביב, פנתה אלי לאחר שהתעניינה לקחת הלוואת משכנתא הפוכה מחברת ביטוח גדולה. חברת הביטוח הציעה ללקוחה רק 30% מימון על שווי הבית – וזאת בהתאם לטבלה שקובעת את אחוז המימון שניתן לקבל, לפי גיל הלווה. סכום זה היה נמוך מאוד, והלקוחה חששה שלא יספיק לה למימון הוצאות המחייה השוטפות ולשיפור איכות החיים, לכן חיפשה חלופות אחרות.

אלון ברץ

החלטתי שאני חייב למצוא לה פתרון ראוי שיאפשר לה לחיות בכבוד, ללא דאגות כלכליות.

מה מצאתי בעולם?

חקרתי את הנושא לעומק וגיליתי שקיימים הסדרים שונים בעולם, במדינות כגון: ארה"ב, צרפת, גרמניה, איטליה, בלגיה וכו' שמטרתם דומה. בני הגיל השלישי מקבלים מקדמה וקצבה חודשית לכל החיים, בהתאם לשווי הדירה ולגילו של המוכר.

סיפור צרפתי מפורסם הוא על הגב' ז'אן לואיז קלמן – האישה המבוגרת בעולם, שחתמה על חוזה Viager (המודל הצרפתי) כאשר הייתה בת 90. הקונה נפטר לפניה ויורשיו היו מחויבים להמשיך לשלם לה קצבה חודשית לכל ימי חייה. בסופו של דבר הם שילמו יותר מכפול על הדירה.

הקרן הקיימת לישראל, קרן היסוד ועוד ארגוניים ציונים אחרים בעולם, מבצעים עסקאות דומות ליהודים בחו"ל, ע"י כך שהקרן מתחייבת לשלם להם בכל חודש קצבה חודשית, לכל ימי חייהם – ובתמורה הקרן מקבלת את הדירה כתרומה אחרי לכתם.

גם בתנ"ך היו הסדרי תשלום דומים שאפשרו להמשיך וליהנות מהרכוש

סגנון זה של עסקאות קיים עוד מימי בראשית – ונוצר ע"י יוסף בתוכנית כלכלית חברתית, בשנותיה הקשות של מצרים. על מנת לצלוח את המשבר הכלכלי שפקד את ארץ מצרים, הציע יוסף למלך מצרים, שהמצרים ימסרו לו את הדבר האחרון שנותר להם – האדמה (הבית), ובתמורה לכך יקבלו מיוסף זרעים (כסף), כדי שיוכלו לעבד את האדמה ולקבל זכות שימוש בתבואות (זכות שימוש בדירה).

ירושה עצמית של הלקוחה הראשונה:

הלקוחה מכרה את דירתה במודל ירושה עצמית ב- 50% משוויה בשוק. (במשכנתא הפוכה הייתה מקבלת רק 30% מימון). שווי הדירה כפנויה בשוק החופשי היה 7,000,000 ₪. הדירה נמכרה במודל ירושה עצמית במחיר של 3,500,000 ₪. לאחר העסקה הלקוחה ממשיכה לגור וליהנות מהדירה.

החזון שלנו:


מקרים נוספים של לקוחות וכיצד התאמנו להם פתרון

●   בני זוג בשנות ה-70 וה-80 לחייהם, בעלי דירה יקרה

זהו מקרה שכיח למדי בו בני הזוג נקלעו למצב שבו יש להם דירה יקרה בגבעתיים, אך מנגד אין להם הכנסות שוטפות וכן לא פנסיה והם חיים מקצבת הביטוח הלאומי. בדקנו יחד חלופות שונות.

אחת האפשרויות הייתה לגור בשכירות, אך דחינו זאת בשל ההערכה שיצטרכו לעבור דירות במהלך השנים וזה לא התאים.

אפשרות אחרת שנשקלה היא למכור את ביתם ולקנות דירה קטנה יותר ולחיות מההפרש. זה מחייב כמובן לעזוב את הבית והם הציגו קושי גדול – בעיקר רגשי לבצע שינוי דרסטי כזה.

מהשיחות עימם היה ברור לכולם שהם מעדיפים להישאר לגור בביתם, בסביבה הטבעית שלהם וקרוב למשפחתם.

בדרך כלל הפניות מגיעות אלינו מבני הגיל השלישי, אך מה שהיה מפתיע במקרה הזה, הוא שהילדים שלהם הם אלו שפנו אלינו ומאוד תמכו בעסקה, אף על העובדה שזה בא על חשבון הירושה שלהם.

●   בני זוג שבקשו לעבור לדיור מוגן

בני זוג מתל אביב, בסוף שנות ה- 70 לחייהם הציגו לנו את רצונם לעבור לדיור מוגן. כידוע, דמי הכניסה לדיור מוגן יקרים מאוד והם מורכבים מפיקדון שנשחק עם השנים וכן מדמי ניהול חודשיים.

במודל ירושה עצמית הם יוכלו לקבל גם הון עצמי גבוה שיאפשר להם לשלם את הפיקדון, וגם לקבל את דמי השכירות מהדירה שמכרו, שאיתם יוכלו לממן את תשלומי ההחזקה החודשית והמחייה השוטפת שלהם.

●   פירעון משכנתא הפוכה לטובת ירושה עצמית

לקוחה אחרת שמעה על התוכנית לאחר שכבר לקחה לפני כמה שנים הלוואת משכנתא הפוכה. כעת אנו נמצאים בהליכים לבצע עסקת ירושה עצמית ולהחזיר את ההלוואה שנלקחה. במקרה הזה המוכרת תקבל כ- 700,000 ₪ יותר מההלוואה שנלקחה.

השאירו פרטים ונחזור עם מידע נוסף

* האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ ו/או ייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ בענייני מיסוי ו/או ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ כאמור ו/או המלצה לביצוע פעולה מסוימת או הימנעות ממנה ו/או התחייבות לקבלת תשואה מסוימת ו/או מחיר מסוים. לפני ביצוע פעולה פרטנית יש להתייעץ עם בעלי מקצוע רלוונטיים לעניין ולנסיבות האישיות של מבצע הפעולה.